Proč látkové pleny
Proč látkové pleny
Moderní látkové pleny nabízí nový způsob péče o miminko. Spojují cit k přírodě s nároky a vytížeností moderní ženy. Při používání látkových plen je nutné miminku cca 3x až 4x denně zadeček a genitálie opláchnout vodou, případně žínkou a utřít dosucha. Pokud to budete dodržovat, pak naprostá většina dětí nemá žádné opruzeniny, občas se objeví menší zčervenání, kdy je třeba pokožku ošetřit vhodnou mastí. Většinou začervenání při správném ošetřování zmizí za 24 až 48 hodin. U jednorázových plen rodiče většinou nic nenutí, aby miminko oplachovaly. Tím, že jednorázová plenka odvede do středu pleny, pak maminky většinou necítí potřebu oplachovat. Co používáním látkových plen získáte, a co je třeba obětovat, uvádíme níže. Je jen na Vás, co u Vás převáží.
Používáním látkových plen šetříte životní prostředí i Vaši peněženku.
Výroba klasických papírových plen je zdrojově velmi náročná a zatěžuje naši přírodu. Rozklad jednorázových plen dle současných vědeckých poznatků trvá několik set let. Jedno dítě za své plenkové období spotřebuje až jednu tunu tohoto odpadu. Při neustálou honbou za nákupem jednorázových plen v akci narůstá náročnost na dopravu, která má opět negativní vliv na životní prostředí. Zdrojová náročnost na výrobu a praní netvoří ani setinu zdrojové náročnosti na výrobu jednorázových plen. Používání m látkových plen ušetříte značné finanční prostředky Vaší domácnosti, které můžete použít jiným způsobem než je zahodit do koše. Podrobná kalkulace je v části „Kolik ušetřím s látkovými plenkami“.
Používání látkových plen nedráždí dětskou pokožku výrazně více než jednorázová plenka.
Ano, plenka bude na kůži dítěte vlhká, avšak díky novým materiálům a konstrukci našich plenek je proveden výrazný odvod vlhkosti do jádra plenky, čímž se dopad na kůži minimalizuje. Zvláště pak u plen, které mají jako dotykovou vrstvu zvolen jemný chamois (microfleec) je pocit vlkosti téměř zcela vyloučen. Přebalování je do cca 6 měsíců věku dítěte prakticky stejně časté jako v případě jednorázových plenek, tj. cca co 3 hodiny, a to z důvodu častější stolice. Po dosažení cca půl roku věku dítěte, pak s látkovou plenkou musíte častěji přebalovat než v případě jednorázové plenky. Interval v případě látkových plen zůstává cca na 3 hodinách, přičemž v případě noci plenka vydrží i 8 hodin. U jednorázových plen často maminky přebalují až po 5 hodinách, avšak to Vám pak dítě chodí s „vakem“ u zadečku, protože moč se nerozplyne, pouze změní skupenství. Vrátím se k podráždění pokožky. V případě stolice je třeba rychle přebalit, jelikož ta je velmi agresivní. Toto platí jak v případě jednorázové, tak látkové plenky. Pokud Vaše dítě pije dostatečně, pak dětská moč není příliš agresivní a pokud budete přebalovat, co 3 hodiny přes den, pak naprostá většina dětí nemá vůbec podrážděnou pokožku. Dle současných studií jsou opruzeniny vzniklé při používání látkových plen méně závažné, než ty, které vznikají při používání jednorázových plen. Jedná se pouze o zapařeninu, která se velmi rychle zhojí. Většinou do 48 hodin. Navíc moderní látkové pleny jsou velmi prodyšné a k zapařeninám tak dochází velmi málo. Viz. test prodyšnosti jednorázové a látkové plenky s PUL zátěrem. Více zde: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IKpCcUznbaI Avšak u jednorázových plen se vyskytuje závažnější poškození pokožky, které vzniká reakcí citlivé dětské pokožky na chemikálie v jednorázových plenkách. Tyto opruzeniny jsou bolestné a velmi špatně se hojí a v mnoha případech se jedná o léčení na min. měsíc, ale i mnohem déle. Dalším ne méně důležitým důvodem je šetření maminek, které používají jednorázové plenky a přebalují méně často než je reálně třeba. Jednorázové plenky totiž skutečně udrží moč nahromaděnou i cca 6 hodin, avšak moč v plence udělá chemickou reakci, kdy se změní na gel.
I když je dítě v jednorázové plence suché, dráždivý amoniak v moči zůstává na pokožce. Pokud se plenky mění dostatečně často, nemusí z toho být problém, ale pokud se maminky pouze orientují suchostí plenky a nevyměňují je dostatečně často, pak nevyměněná plena dráždí kůži a způsobuje závažné opruzeniny. Mnoho jednorázových plen je běleno chlórem. Je třeba říci, že existují děti s mimořádně citlivou pokožkou, které vyžadují velmi časté přebalování v případě látkových plen, a to z důvodu zabránění podráždění pokožky. Těchto dětí je však velmi málo.
Jednorázové pleny přestože jsou tenčí, než látkové, jsou méně prodyšné. Toto má za následek přehřátí pokožky (možnost zapaření), ale také dnes velmi diskutované přehřátí mužských pohlavních orgánů. Chlapci pak mohou mít v dospělosti problémy s plodností (viz. studie německého profesora Sippella http://adc.bmj.com/content/83/4/364.abstract
Náročnost na používání látkových plen
Používání látkových plen je o něco málo pracnější, než v případě používání jednorázových plen. Nejméně náročné je používání plen „vše v jednom“, což znamená, že již nemusíte používat svrchní nepromokavé kalhotky. Zapnutí je tak stejně jednoduché jako v případě jednorázových plen. Drobný čas navíc tvoří to, že je třeba plenky jednou za 2 až 3 dny vyprat, pověsit a poskládat. Toto Vám však nezabere více jak 15 minut času jednou za 2 dny. Špinavé plenky je třeba uchovat v nepropustném obale do doby, než je dáte do pračky. K tomu můžete použít jakoukoliv plastovou nebo kovovou krabici s víkem. Existují speciální kbelíky na plenky, tyto jsou však velmi drahé. Nabízíme Vám naše pytle na použité pleny. Jsou v nádherných barvách, zcela nepropustné a hlavně skladné. Po uplynutí látkového období Vám nezůstane doma nádoba, kterou již nevyužijete, ale pytle můžete použít třeba při chození na bazén. Toto zboží není nutné, avšak usnadní a zpříjemní Vám manipulaci se špinavými plenami. Plenky v pytlících není třeba vytahovat. Stačí rozepnout pytlík a za čistou část pytlíku plenky vysypat. Při delším cyklu pračky ani toto není nutné. Během praní se samy z pytle dostanou, stačí vak rozepnout. Nemusíte tak znova špinavé plenky chytat do rukou. Pro tyto znečištěné plenky je třeba mít prostor. Věřím, že takto malý požadavek na prostor se najde i v sebemenší domácnosti.