• Biobavlna, někdy se také používá organická bavlna je na dotek měkčí, protože má bavlněná vlákna neporušená chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny.
  • Biobavlna nemá nádech formaldehydu, která se používá při zpracování běžné bavlny.
  • Biobavlna je vhodná pro alergiky, jelikož neobsahuje škodlivé chemikálie, které mohou dráždit citlivou pokožku.
  • Biobavlna má vyšší stupeň prodyšnosti. 

Pěstování bavlny konvenčním způsobem

Pro pěstování bavlny konvenčním způsobem se používá téměř čtvrtina světových pesticidů. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně v rozvojových zemích umírá na otravu pesticidy 20 000 lidí a mnoho z těchto pesticidů se používá právě při pěstování bavlny. Užívání pesticidů narušuje úrodnost půdy čímž paradoxně dochází k vyšší potřebě používat další pesticidy (hnojiva). 40% pesticidů používaných při pěstování bavlny WHO klasifikuje jako nebezpečné. Studie z roku 2004 provedená na univerzitě v Łodzi prokázala, že rezidua nebezpečných pesticidů mohou být detekována i v bavlněném oblečení.

Biobavlna

Biobavlna je bavlna vypěstovaná bez použití syntetických chemických pesticidů, herbicidů a hnojiv. Místo zemědělských pesticidů se používají přírodní metody. Při zpracování a výrobě výrobků z biobavlny nejsou užívány toxické chemikálie. Při nošení a používání výrobků z biobavlny nejsme vystaveni možnému působení chemických residuí a zároveň svým malým podílem přispíváme k ochraně našeho životního prostředí.

A navíc - tkaniny z biobavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost.

O biobavlně se můžete více dozvědět např. na stránkách Ekologického institutu Veronica (http://veronica.cz).