Náklady

O nákladech na používání látkových plen je rozšířena řada omylů.  Mnohé kalkulace, které jsme našli na webu, neukazují reálný obraz. Náklady jsme sami spočítali a snažíme se Vám ukázat skutečnost. Látkové plenky mnoha značek jsme sami používali více než 3 roky pro naše 2 děti. Skutečná výše nákladů se však bude lišit na řadě následujících faktorů: náklady na pořízení plenek, stáří pračky (spotřeba vody a elektřiny), zvolený prací prostředek, značka látkových plenek tj. životnost, zda můžete využívat sníženou sazbu za elektřinu, zda platíte pouze vodné anebo i stočné apod. Naše kalkulace je tak pouze orientační. Kalkulace je provedena k cenám konce roku 2017.

Cena pořízení látkových plen

Naše plenky patří k těm dražším, avšak díky jejich technickému řešení jich potřebujete méně než v případě zakoupení levnějších plenek. Všechny plenky aio anebo kapsové plenky od Kanga Care obsahují 2 savá jádra, což Vám umožňuje ztenčit plenku, dokud je děťátko malinké, aby se vešlo do oblečků a nemusela jste kupovat obleček vždy o číslo větší. Druhou výhodou je to, že firma Kanga Care si je velmi dobře vědoma skutečnosti, že potřeba dítěte se v průběhu plenkového období mění. To co Vám vyhovuje ve 4 měsících věku, již není aktuální v jednom roce. Naše plenky Vám budou vyhovovat po celé plenkové období, plenky mají automaticky 2 savá jádra. Nemusíte tak dokupovat následné tzv.  vkládačky, když dítě začne více čůrat tj. cca od 8 měsíců věku. Čímž se levnější značky plenek prodražují, ale toto zjistíte až mnohem později.  Jednovelikostní  plenky se dají reálně dát miminkům cca od 4 kg váhy. Pokud se Vám nenarodí opravdu malý drobeček do 3 kg, pak můžete tyto jednovelikostní plenečky používat již cca od 3 týdnů věku. Plenečka bude sice na miminku cca do 3 měsíců věku trošičku větší, ale nebude protékat. Používání našich plenek:

Nejpohodlnější, ale nejdražší varianta:
16 plen  aio. Průměrná hodnota plenky je 689,-Kč. Celkově: 11 024,-Kč.

16 ks aio plen postačí na pohodlné přebalování, pokud budete prát co 2 dny. Díky kapsovému systému, použitému materiálu a možnost rozložit savá jádra plenka uschne za cca 8 hodin ve vnitřních prostorách při odstřeďování na 1000 otáček. Na sluníčku zkrátíte dobu sušení i na polovinu. Některé konkurenční plenky schnou až 30 hodin, což razantně zvyšuje reálnou potřebu množství kusů plenek. Pokud se bavíme o skutečné potřebě, pak je třeba takovýchto déle schnoucích plenek až 28 ks.  Záleží na modelu. 

 

Levnější variantu, ale stále pohodlné přebalování nabízí systém svrchních kalhotek s použitím vysoce savého jádra 6r. Průměrná hodnota svrchních kalhotek: 419,-Kč u novorozenecké velikosti 339,-Kč. Hodnota 6r Soaker: 349,-Kč u konopné varianty, 379,-Kč u bambusové varianty.

Pro období do cca 5 měsíců věku - 3 ks svrchních kalhotek v novorozenecké velikosti a 16 ks vkládacích pleneček 6r Soaker, která se skládá z novorozenecké vkládačky a batolecí vkládačky. Nabízíme ji v provedení extrémně savých materílů, a to v kombinaci bambus+biobavlna anebo konopí+biobavlna. Pro další období již Vám postačí jen 2 svrchní kalhotky v jednovelikostní velikosti - tím, že nemají již žádnou nasákavou vrstvu zevnitř, pak tyto kalhotky velmi málo načichají. V tomto období již miminko méně kaká a většině maminek budou stačit jen 2 ks. Svrchní kalhotky v kombinaci s batolecí částí vkládačky 6r Soaker Vám zaručí dostatečnou savost. V případě nutnosti delší vycházky anebo použití na noc doporučujeme doplnit také o novorozeneckou část vkládačky 6r Soaker pro zvýšení savosti.V tomto případě jsou pak celkové náklady cca 7 469,-Kč.

Nejekonomičtější varianta

3x novorozenecké svrchní kalhotky, 2x jednovelikostní svrchní kalhotky, 50 ks čtvercových bavlněných plen vysoké gramáže. Tato varianta je nejekonomičtější, ale nejvíce pracná. Čtvercové plenky nemají takovou absorpční schopnost, jako vícevrstvé bambusové anebo konopné vkládačky. V období cca do 6 měsíců věku dítěte to není rozhodující faktor, ale později dítě začíná hodně čůrat a čtvercové plenky nestačí. Je třeba je zdvojovat až ztrojovat a u ročního dítěte i tak je třeba přebalovat cca co 40 minut. Naskládané plenky se u batolecích dětí, které se již hodně hýbou, ve svrchních kalhotkách krabatět a tím se zvyšuje množství nehod, kdy plenky protékají. Celkové náklady cca 4085,-Kč.

Náklady na praní:

Předpoklady:

Pro výpočet budeme uvažovat o pračce energetické třídy A+ standardní velikosti na 5-6 kg prádla. Je třeba říci, že i v dané energetické kategorii se vždy vyskytuje určité rozpětí spotřeby energie, a tak rozhodující pro náklady je skutečný odběr elektřiny Vaší pračky.  Běžně se prodávají pračky s energetickou třídou A++. Pokud nemáte pračku starší než 7 let, pravděpodobně máte energetickou třídu A+ anebo ještě s nižší spotřebou. Budeme počítat náročnost při praní na 60 stupňů kvůli hygieně, a to s předpírkou anebo případně s dodatečným mácháním.   Jak bude dítě růst, bude více čůrat, a proto je vhodnější přidat dodatečné máchání anebo dát předpírku. Na předpírku nemusíte dávat prací prostředek, jde skutečně jen o to, aby se prádlo více vymáchalo.

 

 

Počet praní

 

Náklady na elektřinu v Kč

 

Náklady na vodu v Kč

 

Náklady na prací prášek v Kč

 

 

 

Plná sazba 4,80Kč/kWh

 

Zlevněný tarif 3,-Kč/kWh

 

Vodné + stočné

 

79,-Kč/m3

 

Vodné

 

50,-Kč/m3

 

Ariel, Persil apod.

 

Qalt Excel

 

Ořechy se solí na skvrny

 

Náklady na jedno praní

 

 

4,80

 

3

 

2,76

 

1,75

 

4,80 Kč

 

3,60 Kč

 

3,10 Kč

 

0-3 měsíce

 

50

 

240

 

150

 

138

 

87,5

 

240

 

180

 

155

 

3-20měsíců

 

255

 

1224

 

765

 

703,8

 

446,2

 

1224

 

918

 

791

 

20-34 měsíců

 

100

 

480

 

300

 

276

 

175

 

480

 

360

 

310

 

Náklady za plenkové období

 405

 

 

 

1944

 

1215

 

1118

 

688

 

1944

 

1458

 

1256

 

 

Max. cena praní za plenkové období za předpokladu, že nemáte sníženou sazbu za elektřinu, platíte jak vodné, tak stočné a perete v drahém prášku: 5 006,-Kč

Min. cena praní za plenkové období za předpokladu, že využíváte praní ve snížené sazbě za elektřinu, nejste napojeni na centrální čističku odpadních vod a neplatíte tak stočné a používáte pro praní mýdlové ořechy se solí na skvrny:  3 159,-Kč

 
Náklady na jednorázové plenky

 

Počet plen denně

Cena plenky za kus

Počet dnů za období

Cena celkem

0-3 měsíce

10

4,30

92

3 870

3-20 měsíců

6

5,10+

540

16 524

20-34měsíců

3

6,40

320

6 144

Náklady za plenkové období

     

26 538

 

Cenu jednorázové plenky jsme stanovili jako průměrnou, a to střední cenové úrovně. Nepočítáme s nejdražšími, ale ani s nejlevnějšími plenkami. Zároveň uvažujeme cenu v „akci“. Ještě jsme se nesetkali, že by rodiče kupovali plenky za plnou cenu. Nejsou započteny ceny za dopravu.

Jak jsme počítali?

0 – 3 měsíce

Kojenec v tomto období běžně spotřebuje 10 plen za 24 hodin a některé děti i více. V tomto období má miminko stolici průměrně 6x za 24 hodin. Některé děti i 10 stoliček za den.  Pokud budete mít 16 plen, je třeba v tomto období prát přibližně co 1,5 až 2 dny tj. cca 50 praček za 90 dnů.

3 – 20 měsíců

Miminko spotřebuje průměrně 6 -7plenek za 24 hodin. Opět se jedná o průměrné hodnoty. V tomto období bude stačit, pokud budete prát co 2 dny.

20 - 34 měsíců:

Potřeba plenek v tomto období klesá cca na 3 ks za 24 hodin. Děťátko už většinou částečně chodí na nočník a plenky má pouze na odpolední spaní, na noc a do auta. Mnoho dětí je však v tomto období ještě plně v plenkách, a to až do výše 2,5 roku a reálná potřeba na nákup jednorázových plen je tak výrazně vyšší než ukazuje naše kalkulace. Vzhledem k nízké spotřebě plen již perete většinou pouze jednou za 3 až 4 dny.  

Potřeba vody na jedno praní: 35 litrů 

Spotřeba energie na jedno praní: 1 kWh (praní na 60 stupňů s energetickou třídou A+)

Náklady na prášek na jednu pračku: 3,60 Kč v případě Qalt excel, 4,80 Kč  v případě Arielu, ořechy 1,40 Kč, sůl na skvrny 1,80 Kč.

Sazba za elektřinu: Jedná se o průměrnou sazbu. Sazba za elektřinu je rozdílná podle tarifu jaký využíváte a podle dodavatele. Cena 1KWh v nezlevněném tarifu: 4.80,-Kč.  Náklady ve zlevněném tarifu: 3-Kč/1KWh. 

Sazba za vodné a stočné: Cena opět bude odlišná podle toho, kde se nacházíte a zda jste připojeni na centrální čističku odpadních vod. Pokud ano, pak je třeba platit jak vodné, tak stočné. Konečná cena se bude lišit. Uvádíme proto opět průměrnou sazbu.  Průměrná cena za 1000 l při vodném a stočném je :  79,-Kč. V případě pouze vodného se jedná přibližně o dvoutřetinovou hodnotu.

V nákladech není zohledněno opotřebení pračky. Kvalitní pračka však vydrží při několikatýdenním praní více jak 15 let. Úspora je spočtena pro používání látkových plen u jednoho dítěte. Pokud budete používat látkové plenky na více než jedno dítě, bude úspora vyšší. Plenky budou po jednom celoplenkovém období dítěte značně opotřebené, ale budou funkční. Bude stačit pouze částečná obměna plenkové výbavy.

Finanční úspora u nejdražší varianty je oproti jednorázovým plenkám cca 10 tisíc Kč u nejeekonomičtější varianty pak cca 17 tisíc Kč u jednoho dítěte. Většina maminek, které látkují však používají látkové plenky i z jiných důvodů než je jen finanční úspora.