Savost plen je záležitost, kterou maminka v případě novorozeňátka prakticky neřeší. Miminko čůrá sice velmi často, ale po malých dávkách. Výjimkou pak tvoří noční přebalování. Pokud novorozeňátko nekaká příliš často, pak i maminka novorozeného děťátka ocení, že nemusí přebalovat během noci, kdy miminko několikrát za noc kojí. A v tomto případě potřebuje savou plenečku.

Od cca půl roku miminka však savost plenečky získává na důležitosti. Miminko již čůrá méně často, zato však ve velkých dávkách. Po uplynutí jednoho roku se tato vlastnost plenek stává prakticky stěžejní vlastností, aby maminka nemusela přebalovat co půl hodiny, ale mohla zůstat u pohodlného intervalu co 2 – 3 hodiny přes den a nemusela přebalovat během noci.

Co je rozhodující faktor při zjištění savosti plen?
Samotný počet savých vrstev má určitou vypovídací schopnost, avšak sám o sobě je zcela nedostatečný ukazatel, abychom mohli poznat skutečnou savost plen. Je to jeden z faktorů, nikoliv však jediný. Jsou plenky, které v případě 5 savých vrstev mají stejnou savost jako jiné, které mají savých vrstev 10. Pro zjištění skutečné savosti je třeba sledovat 3 základní údaje:

Materiál
Bavlna má z přírodních materiálů nejnižší schopnost pojmout tekutinu. Savějšími plenkami oproti bavlněným, jsou pleny bambusové, konopné anebo smíšené. Samotný materiál ale opět říká velmi málo o konečné savosti pleny. Kromě savosti mají jednotlivé materiály i další odlišné vlastnosti. Např. bambus více podléhá mechanickému opotřebení při používání, odolnější je bavlna a konopí. Naopak bavlna při používání rychleji hrubne než bambus. Ideální je kombinace bavlny a bambusu, případně konopí a bavlny s drobnou příměsí polyesteru pro získání maximální savosti, ale zároveň vysoké odolnosti. Umělé materiály (kombinace polyesteru a polyamidu - mikrovlákno) mají extrémní odolnost a jejich mechanické opotřebení je u četného používání nejméně znát, zároveň mají vysokou savost, ale na druhou stranu i vyšší objem. Mikrovlákno extrémně vysušuje pokožku, proto není vhodný pro přímý styk s dětskou pokožkou. Mikrovláknové vkládačky mají obrovskou přidanou hodnotu, ale je třeba je vždy schovat do kapsy plenky nemohou být v přímém styku s dětskou pokožkou. Oddělit je třeba jiným materiálem - např. heboučkým polyesterovým microfleecem, bavlnou, bambusem apod.

Hustota tkaniny
Velmi podstatným faktorem savosti je hustota tkaniny – gramáž na metr čtvereční. Některé pleny mají dvojnásobnou až trojnásobnou hustotu tkaniny než jiné. Můžete tak mít pouze jednu vrstvu, za stejné savosti, kde u jiných plen je třeba použít 3 vrstvy. 3 vrstvy budou vždy objemnější než jedna o konečné stejné gramáži. Pokud máte vysocegramážní plenečku, pak budete mít při stejné savosti drobnější zadeček miminka. Samozřejmě je třeba volit dobrý poměr vysocegramážní plenky a možnost rozložení, aby Vám plenečka neschla příliš dlouho.

Počet savých vrstev
Počet vrstev je samozřejmě poslední údaj, který je třeba sledovat.


Závěrem je třeba říci, že nic není špatně. Cílem je ukázat, že moderní plenky jsou dražší než klasické bavlněné pleny, ale mají výraznou přidanou hodnotu. Záleží na životních podmínkách jednotlivých maminek (finanční možnosti, možnosti sušení, estetická náročnost apod.), zda si koupí jednu moderní plenečku a zbytek dokombinují levnějšími modely anebo naopak.